TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kasseinov Türk Konseyi Sekretaryasını ziyaret etti

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kasseinov 31 Aralık 2020 tarihinde Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev’e nezaket ziyaretinde bulundu.

D.Kasseinov, Türk dünyasının 30. yıldönümü ve Yeni Yıl vesilesiyle Genel Sekreter ve Sekretarya personelini tebrik etti.
TÜRKSOY Genel Sekreteri D.Kasseinov, Türk dünyasında işbirliğinin ana siyasi organı olan Türk Konseyi’nin çalışmalarının takdirle karşılandığını belirterek, özellikle son yıllarda Örgütün Üye ve Gözlemci Devletler arasındaki dayanışmanın güçlendirilmesine ve ilişkilerin derinleşmesine büyük katkılarda bulunduğunu vurguladı.

Bu bağlamda, TÜRKSOY Genel Sekreteri, Türk halklarının kültürel ve tarihi mirasının yaygınlaşmasına yaptığı değerli katkılardan dolayı B. Amreyev’e “Abay Madalyası” takdim etti.

Böylesine kıymetli bir ödüle layık görülmekten dolayı onur duyduğunu ifade eden Genel Sekreter, D.Kasseinov’a TÜRKSOY’un kültür ve sanat alanındaki kesintisiz işbirliği ve verimli çalışmaları için şükranlarını sundu.

B.Amreyev ve D. Kasseinov gelecek yıl için planlanan gündem maddelerini ele alarak, Sekretarya tarafından hazırlanan Türk dünyasının kısa ve uzun vadeli hedeflerini ve Üye Devletler arasındaki işbirliği stratejisini ortaya koyan “Türk Konseyi 2020-2025 – Beş Yıllık Stratejik Planı” ve “Türk Dünyası 2040 Vizyonu”nun ana hatlarını görüştüler.

D.Kasseinov, B.Amreyev’e Türk Konseyi Sekretaryasının yeni merkezinde, TÜRKSOY’a ve diğer Türk işbirliği kurumlarına ofis alanı tahsis edilmesinden dolayı teşekkür etti.