Türkiyeden Kırgız Halkına Yardım

Kırgızistan’ın Celal Abad İline bağlı Suzak İlçesinde, yeni Bişkek-Oş otoyolu güzergahında bulunan Kalmak Kırçın köyünde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı tarafından yaptırılan Türkiye’nin hediyesi olan sağlık ocağı hizmete devam ediyor.

220 metrekarelik bir alana sahip olan tıp ocağı, Proje kapsamında Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından görevlendirilen personel ile bölgedeki köylere hizmet verecek. Buna ek olarak, ülkenin kuzey ve güneyi arasında iletişim sağlayan otoyoldaki tünel geçişlerinin yakınındaki yerleşim yerinde inşa edilmiş olan ve yakındaki kazalara ve acil durumlara yanıt veren ilk sağlık ocağıdır. Kırgız Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı yetkilileri acil müdahale hizmetleri verebilecek bir tıp ocağı kurmanın faydalı olacağını tahmin ediyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Kırgızistan’daki Kovid-19 salgını ile mücadele faaliyetlerine aktif olarak destek vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, küresel salgın Kovid-19 sebebiyle ortaya çıkan ekonomik ve sosyal sorunların çözümünde dost ve kardeş ülkelerin yanında olmayı önemsiyor. Bu çerçevede, Türkiye’nin Kırgızistan’da da günlük geçim sıkıntısı yaşayan kardeşlerimizin yanında olduğunu göstermek, küresel salgına karşı birlikte mücadele etmek üzere TİKA Başkanlığı, Ramazan ayı münasebetiyle ihtiyaç sahibi ailelere gıda desteği vermeyi planlamaktadır. Bu kapsamda, Kırgızistan’ın tüm bölgelerine hitap edecek şekilde, salgın nedeniyle işsiz kalmış dul ve yetimler başta olmak üzere dar gelirli ailelere Türk halkının gönülden verdiği bu desteğin ulaştırılması için Kırgız makamları ve sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yapılıyor.

TİKA Bişkek Program Koordinatörü Ali Muslu Gıda paketlerini Kırgız Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığına teslimat zamanı mikrofonumuza şunlaı söyledi:
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Koronavirüs salgınının başladığı ilk günlerde K.C. Sağlık Bakanlığına bağlı hastanelere maske, eldiven, tulum, koruyucu gözlük, antiseptik gibi tıbbi koruma malzemeleri desteği sağladı. Kırgızistan Kızılay Derneği ve Kırgız Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanlığı’nın işbirliğinde ihtiyaç sahibi 500 aileye gıda ve hijyen paketi yardımı ulaştırıldı. Ayrıca TİKA tarafından yaptırılan Bişkek Kırgız-Türk Dostluk Hastanesinin salgınla mücadelede kullanımı için K.C. Sağlık Bakanlığına devredilmesi kararı alındı. TİKA, Koronavirüsle mücadele kapsamında Kırgızistan’a 127.000 ABD Doları tutarında destek sağladı.

Kırgız Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Kalkınma Bakanı Ulukbek Koçkorov desteklerinden dolayı Türkiye’ye ve Türk Halkına teşekkürlerini sundu ve dost, kardeş yardımı için mutlu oluklarını dile getirdi. Bakan aynı zamanda: ‘Fırsattan faydalanarak bu Ramazan günlerinde ihtiyaç sahibi ailelerin ve bakacak kimsesi olmayan yaşlıların yardımlarına koştukları için tekraren Türkiye devletine minnetarım. Şimdi Bir ay sürecek Ramazan ayının sona ermesinin ardından dünyanın birçok yerinde bayrama kavuşmuş olmanın mutluluğu yaşanıyor. Bu mübarek günde kardeş Türkiye halkına huzur ve mutluluk dilemekle, Ramazan bayramınızın hayırlara vesile olmasini temenni ediyorum’ dedi.

Kaynak: (Golden Bridge News – Höküme Halilova, Ramiz Meşedihasanlı)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir