TİYATROCU AHMET KAYA’NIN ARDINDAN…

Türk Milliyetçileri eskiden beri sanat konusunda fazla ileri gidememiş ve bu boşluğu da genellikle sol devrimci hatta kürtçü gruplar doldurmuştur. Müzik haricinde çok az da olsa tiyatro sinema gibi sanat dallarında temsilcilerimiz olmuş ama bu da fazla etkili olamamıştır.

Bunlardan birisi de yokluklarla tiyatro yapan, her şeye rağmen Türk’ün değerlerini oyunlaştıran, tiyatro ve sinema oyuncusu Ahmet KAYA’dır. (İzmir’de Mehmet Karanfil’in Kırılan Güller oyunu da çok ses getirmişti.)

Sanırım 1988 yılı. İstanbul Ünv. de öğrenciyiz. Bizim Ocak veya başka bir yerde bir davetiye bilet gördüm Ahmet KAYA tiyatrosu, Ruh Adam Oyunu. Ahmet Kaya olunca bu da kim diye düşündüm. Aklımda Türkiye’ye şerefsiz diyen özgün müzik sanatçısı da geldi. Evimizde bütün albümleri de vardı. (O dönemlerde bu şahsı en çok ülkücüler dinlerdi, cezaevi edebiyatı yapması, Mehmet Akif bestesi, Sivastopol Marşı, Karayılan veya Azeri formunda eserleri ile dinletirdi Sol grupların çoğu burjuvazi diye sevmezdi. Sonradan, arabasını şerefsizlerin ülkesine bıraktım diyen ve Apo’yu özleyen PKK yanlısı hain olarak hatırlanır) Ülkücü sanatçılar daha ortada yok, Ozan Arif’in yasak kasetlerini çoğalttığımız zamanlar. Kaya Kuzucu’yu bekliyoruz ve Bir Gün Geri Dönecegiz…)

Kocamustafapaşa’da bir tiyatro salonu ve bizim gibi Ülkücü gençlerin izlediği oyun. Ruh Adam olunca aklımda Selim Pusat ile Işık kızları (Güntülü, Aydolu ve Nurkan ) nasıl canlandıracak diye bekliyoruz. Ahmet KAYA çıktı ve oyuna başladı. Selim Pusat’ı bize yaşatıyor. Yanında Güntülü ve Aydolu var ama Nurkan’ı bir erkek canlandırıyor. Tabi tuhaf bir durum. Arkadaşlarla da eleştirdik bu durumu eve garipsedik te.

Aradan yıllar geçti. 1994 te Kayseri Tomarza’ya bir oyun için gelmişti. Kayseri Hilal TV Genel Yayın Md. olduğum zamanlar. (Memduh Uzunoğlu’nun -şu an Pınarbaşı Belediye Başkanı- sahip olduğu zamanlar) Dönemin Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Eyüp Ercan ve Rahmetli Paşa Tambay ile birlikte Ahmet KAYA ile Tomarza’da tiyatrosuna beraber gittik. Yolda sordum,

Ruh Adam oyununda, Işık kızların birisini neden bir erkek canlandırmıştı dedim. O da,
Tiyatro yapan iki kız ancak vardı ve üçüncüyü bulamadım.

Ahmet Kaya ile diyalog bitmedi ama fazla da görmedim. Ta ki,2017 de Kayseri Erciyes’te Türk Birliği Kurultayı çalışmalarına başlayana kadar…

Erciyes Zafer Kurultayı’nın 2006 da iptal edildikten sonra (1990 da ilk Zafer Kurultayı Kayseri Ocak Başkanı Remzi KILIÇ ile birlikte düzenleyenlerden birisi olmak güzeldi) Dünya Avşarlar Derneği Kayseri Başkanı Öcal Aslankaya başkanlığında yine aynı yerde ama bu defa partiler üstü ve bütün Türk dünyasına hitap eden ve 19-23 Temmuz 2017 de yapılacak bir Kurultay çalışmasına başlamıştık. Kurultayın dolu dolu olması için çok yönlü bağlantılara girmiş ve Türk dünyasının çok yerinden misafirler ve gruplar davet etmiştik. 4 gün gündüz gece olarak düşündüğümüz programda Ahmet KAYA ağabeyde Kürşad ve Timur oyunlarını sergileyecekti. O kadar heyecanlı idi ki, konuşmalarımızda bunu hissediyordum. Türk dünyasının temsilcilerinin olduğu binlerce kişiye Türk tarihinin iki büyük değerini sergilemek ona da gurur verecekti.

Hazırlıklarını yapmış ve Kayseri ‘ye ekibi bir minibüs ile geleceği anı bekliyordu.

17 Temmuz gibi Kayseri Gazeteciler Cemiyetinde basın toplantısından sonra başlangıç yapacaktık. Erciyes te hummalı bir çalışma yapılıyor ve alan hazırlanıyordu. Aynı gün Dünya Avşarlar Derneği Başkanı Şeref Kocakaya’yı ziyaret eden bazı yetkililer güvenlik gerekçesi ile Valilik tarafından kurultayın iptal edildiğini ifade ediyorlardı.

Çok bozulmuş ve şaşırmıştık. Kurultaya iki gün kalmıştı ve planlar, davetliler, oteller… her şey alt üst olmuştu. Rezervasyonlar iptal edilmiş, planlarını yapan binlere insan ise mecburen vazgeçmişti. Durum değerlendirmesinde ise “Bize burada izin vermezlerse bizde Türk Birliği Kurultayını Avşar yurdu Karabağ’da yaparız “ diye hedefimizi de ifade ettim. İptal duyurusunu basın bülteni olarak ve sosyal medyadan yapmak yine bana düşmüştü. Kurultay’ın bilimsel kısmı olan Türk Birliği Sempozyumu’nu Kayseri Kültür Müdürlüğü Salonunda yaparak hiç değilse Türk Birliği adına bir faaliyet yapmıştık.

Ahmet Kaya ağabey ile bazen telefonla bazen de yazarak sohbetlerimiz devam etti. Ondaki Türklük şuuruna hep hayran oldum. Her şey Türk için Türk’e göre Türk tarafından sloganını adeta sanat için üzerine almıştı.

14 Aralık günü vefat ettiğini sosyal medyadan görünce aklıma Ruh Adam dan başlayarak Türk Birliği Kurultay günlerine kadar geldi geçti. Vafatı üzerine Yapımcı Yönetmen Nazif TUNÇ’un yazdığı ifadeler her şeyi anlatıyor.

“Bir yaprak daha düştü. Oyuncu Ahmet Kaya fânî dünyaya veda etti. Nizam-ı âlem yolunun gözü pek vatan fedâilerindendi. Şahidim… Halk Film’in Peygamberin Kılıçları, Neylerse Güzel Eyler filmlerinde sanatının bütün coşkusuyla oynadı. Rabbim rızasıyla ve rahmetiyle karşılasın…”

Ruhun şad olsun Bozkurt.

MEMDUH YAĞMUR

Görseller için Alıntı Linki: http://www.turkalemigazetesi.com/?page_id=1639