Selahattin Demirtaş ve 108 sanığa 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 108 sanıklı iddianameyi kabul etti. Sanıkların tümünün 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi istendi.

6-8 Ekim 2014’te düzenlenen eylemlere ilişkin eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile eski bazı HDP milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 108 şüpheli hakkındaki soruşturma tamamlandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçlarını Soruşturma Bürosunca hazırlanan iddianame, 30 Aralık’ta Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi (UYAP) üzerinden Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Demirtaş’ın da aralarında bulunduğu 27’si tutuklu, 6’sı adli kontrollü, 75’i yakalamalı 108 şüphelinin bulunduğu iddianame Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edildi.

38’er kez ağırlaştırılmış müebbet istemi

İddianamede 108 sanık hakkında 38’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

2 bin 676 mağdur müştekinin bulunduğu iddianame 3 bin 530 sayfa ve 6 ciltten oluşuyor. Delil ve savunmaların da yer aldığı 300 ek klasör de iddianameyle birlikte gönderilmişti.

“Şüpheliler, “azmettirici” sıfatıyla yargılanıyor

İddianamede yer alan şüpheliler, “azmettirici” sıfatıyla olay tarihinde ülke genelinde işlenen eylemlerden sorumlu tutuluyor. Duruşmaların Sincan Ceza İnfaz Kurumların Yerleşkesi’ndeki salonlarda görülmesi bekleniyor.