Kırgız Cumhuriyeti Geçici Cumhurbaşkanı TÜRKPA gözlemci misyonuyla buluştu

Kırgız Cumhuriyeti Geçici Cumhurbaşkanı ve Cogorku Keneş Törağası Talant Mamıtov, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenterler Meclisi (TURKPA) uluslararası gözlemci misyonu temsilcileriyle bir araya geldi.

Konukları selamlayan Törağa, erken cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve hükümet şeklindeki referanduma katılmalarının önemine dikkat çekti. Törağa, “Değerlendirmeniz bizim için çok önemli, çünkü yeni seçilen devlet başkanı, daha sonra bölgesel ortaklarımızla işbirliği konuları da dahil olmak üzere ülkeyi uluslararası arenada temsil edecek.” dedi ve yukarıda belirtilen seçimlerin oldukça ciddi ve yüksek seviyede olacağını garanti etti.

TÜRKPA gözlem heyeti koordinatörü Recep Şeker, Kırgızistan’da yapılacak seçimleri Türk devletlerinin milletvekillerinin izleyeceğini söyledi. Yoğun programa rağmen Törağa’ya görüşme için teşekkür etti. Recep Şeker, TÜRKPA’nın gözlem misyonunun seçimlerin izlenmesine her zaman aktif olarak katıldığını, değerlendirmelerinde dengeli ve objektif bir pozisyon aldığını kaydetti.

Toplantı sonunda Talant Mamıtov, TÜRKPA ulusal parlamento başkanlarına selamlarını iletti.

Törağa, kendisine göre İttifak’ın uluslararası arenadaki rolünü güçlendirmede çok önemli olan TURKPA gözlemcilerinin uluslararası misyonunun seçimleri izleme konusundaki sağlam uygulamasına dikkat çekti.