Karaçaganak Konsorsiyumu Kazakistan’a 1.3 milyar dolar tazminat ödedi

Batı Kazakistan Eyaleti’ne bağlı Aksay şehri yakınlarında Burlinsky bölgesinde bulunan petrol ve gaz sahası Karaçaganak Petroleum Konsersiyumu, Kazakistan devletine 1.3 milyar dolar tazminat ödedi.

Enerji Bakanlığı Basın Servisi’nden yapılan açıklamada Kazakistan hükümetinin Karaçaganak Konsersiyumu ile birkaç yıldır devam eden anlaşmazlıkların çözümü noktasında anlaşmaya vardıklarını duyurdu. Kazakistan hükümeti 2015 yılında konsorsiyumun karları nasıl dağıttığı ve metodolojiye göre hesaplamalar yaptığı konusundaki anlaşmazlığını dile getirdi. Ortaya çıkan ticari anlaşmazlıklar neticesinde Kazakistan, nihai üretim paylaşım anlaşmasının şartları gereği uluslararası tahkim mahkemesine başvurdu.

Bakanlık tarafların görüşmeler sonucunda anlaşmaya vardıklarını, nihai üretim paylaşımı metodolojisi üzerinde anlaştıklarını ve bunun sonucunda Kazakistan, 2037 yılına kadar varil başına 40-50 dolarlık bir petrol fiyatından ilave 600 milyon dolar alacağını duyurdu. Bunun yanında konsorsiyum tazminat olarak Kazakistan’a 1.305 milyar dolar ödediğini bildiren bakanlık, tarafların Karaçaganak sahasındaki üretim sahasını daha da korumak amacıyla Karaçaganak-1 (A) ‘nın genişletilmesi için yatırım projesinin uygulanmasının başlamasını onayladıklarını ve Karaçaganak’ın gelecekteki genişletilmesi projesinin, yaklaşık bir milyar ABD doları yatırım hacmine sahip bir gaz re-enjeksiyon kompresörü ve ilgili ünitelerin yapımını öngördüğünü açıkladı.

kazakistan.kz