Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlallerine rağmen, Çin İnsan Hakları Konseyi’nde göreve başladı!

Doğu Türkistan’daki insan hakları ihlalleri ile bilinen ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’ne üç yıllığına seçilen Çin’in konseydeki görev süresi 1 Ocak itibariyle başladı.

İnsan hakları ihlalleriyle eleştirilen Çin ve Rusya, geçen yılın ekim ayında BM İnsan Hakları Konseyi’ne seçilen 15 ülke arasında yer almıştı.

BM Genel Kurulundaki oylamayla Cenevre merkezli 47 üyeli İnsan Hakları Konseyi’ne seçilen diğer ülkeler Fransa, İngiltere, Pakistan, Özbekistan, Nepal, Senegal, Fildişi Sahili, Malawi, Gabon, Ukrayna, Meksika, Bolivya ve Küba yer aldı.

HRW: ”Çin, Rusya ve Küba seçilmeyi hak etmedi”
İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW) BM Direktörü Louis Charbonneau, seçimlere ilişkin açıklamasında Suudi Arabistan’ın İnsan Hakları Konseyi’ne seçilememesini memnuniyetle karşıladığını belirtmiş Çin, Rusya ile Küba’nın ise Konseye seçilmeyi hak etmediğini ifade etmişti.

BM İnsan Hakları Konseyi

BM İnsan Hakları Konseyi, 2006’da kuruldu. BM üyesi ülkeler, İnsan Hakları Konseyi üyeliğine, BM Genel Kurulunca 3 yıllığına seçiliyor.

“İnsan hakları” konularını görüşmek üzere mart, haziran ve eylülde yılda 3 kez toplanan Konseyin oturumları sırasında, karar tasarıları da görüşülüyor ve kabul ediliyor.

Ancak BM İnsan Hakları Konseyi’nin kararları, “tavsiye” niteliği taşıyor ve kararların yasal bağlayıcılığı bulunmuyor.

47 üyesi bulunan Konsey, insan hakları sicili iyi olmayan ülkelerin dönem dönem üye olarak seçilmesi sebebiyle hem BM üyesi ülkeler hem de sivil toplum örgütlerince eleştiriliyor.

ABD de İsrail’e karşı “kronik, ön yargılı tutum sergilemesini” gerekçe göstererek, Haziran 2018’de 47 üyeli BM organından ayrılmıştı.