Çin gözünü Balkanlara dikti!

Çin, son yıllarda Balkan ülkelerinin medyalarında varlığını arttırdı. Buna paralel olarak Karadağ’da yatırımlarını çoğaldı ve Sırbistan politikasında neredeyse Rusya’nın yerini aldı.

Çin’in son yıllarda Balkan ülkelerinin medyalarında varlığını arttırdığı, buna paralel olarak Karadağ’da yatırımlarını çoğalttığı, Sırbistan politikasında neredeyse Rusya’nın yerini aldığı gözlemleniyor.

Balkan ülkelerinde Çin nüfuzu hangi alanlarda yayılıyor, hangi ülkelerin politikaları Pekin’in etkisiyle belirleniyor?

Çin’in Balkan ülkelerinde medya faaliyetleri

Dış ilişkiler uzmanı ve Avrupa Dış İlişkiler Konseyi’nin (ECFR) misafir bursiyeri Vladimir Shopov tarafından 9 Aralık 2020’de sunulan bir araştırmaya göre Çin’in Balkan ülkelerinde medya sektörüne ayrı bir ilgi gösterdiği belirtiliyor. Shopov, “Radara Başlarken: Çin’in Güneydoğu Avrupa’da Yükselen Medya Varlığı” adlı çalışma için, Eylül 2020’den Kasım’a kadar sekiz ülkeden farklı “medya uzmanları, gazeteciler, politika analistleri ve araştırmacılar, akademisyenler, diplomatlar, politikacılar ve iş adamları ile 40 röportaj yaptığını” açıkladı.

Söz konusu rapor Çin’in hem devlet hem de özel medya kurumları ile giderek daha ayrıntılı bir medya işbirliği çerçevesi oluşturmaya çalıştığını ortaya koyarak, ekonomi ve ticaret odaklı hedeflerin giderek siyaseti de kapsayacak şekilde genişlediğine dikkat çekiyor. Konrad Adenauer Vakfı’nın katkılarıyla yayımlanan rapor, her Batı Balkan ülkesinin medyalarındaki Çin hareketliliğini ayrıntılarıyla ele alıyor.

dunyabulteni.net