Ceenbekov, ‘Ülkenin ilaç endüstrisinin potansiyelini daha da geliştirmek gerekir’

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, ülkenin bir ilaç şirketine yaptığı ziyareti kapsmaında, “Ülkenin ilaç endüstrisinin potansiyelini daha da geliştirmek gerekiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Ceenbekov, Çüy bölgesine gerçekleştirdiği ziyareti çerçevesinde ülkede koronavirüs enfeksiyonunun yayılması bağlamında bir ilaç şirketinin faaliyetlerini inceledi.

Devlet başkanı, diğer ilaçlar ve biyolojik olarak aktif gıda katkı maddelerinin yanı sıra koronavirüs enfeksiyonuyla mücadelede önemli olan bağışıklık arttırıcılar üreten Sokuluk ilçesindeki Biovit ilaç fabrikasını ziyaret etti.

Açıklamaya göre, son yıllarda, ulusal lisanslama gereklilikleri ve uluslararası standartlara tam olarak uyan yeni bir modern ilaç üretim tesisi inşa edildi.

Üretim salonlarına ek olarak, Japon, Alman ve Amerikan ekipmanlarını kullanan uluslararası standartlara göre akredite edilmiş ilaçların kalite kontrolü için modern bir laboratuvar da bulunuyor.

104 kişinin çalıştığı fabrikada iç pazara ek olarak, ürünler BDT ülkelerine, Avrupa ve ABD’ye ihraç ediliyor. Ayrıca, şu anda yeni bir atölye inşaatı tamamlanmakta olup, önümüzdeki günlerde tıbbi maske, peçete ve ayakkabı örtüleri seri üretime başlanacaktır.

Üretilen ilaçlardan biri koronavirüs enfeksiyonuna karşı tedavide kullanılıyor

İşletmenin yıllık üretim kapasitesi 500 milyon tablet, 100 milyon kapsül, 50 milyon toz ve granül, 5 milyon şurup ve süspansiyondur. Yakın gelecekte, Rusya-Kırgız Kalkınma Fonu üretim kapasitesini artırmak için tesise finansman tahsis edecek.

İşletmenin Başkanı ayrıca tesiste üretilen ilaçlardan birinin koronavirüs enfeksiyonuna karşı tedavide kullanıldığını söyledi.

İşletmeyi inceleyen Ceenbekov, bu işletmenin faaliyetleri örneğinde, yerli ilaç endüstrisinin iyi bir potansiyele sahip olduğu güvenle söylenebileceğini memnuniyetle belirtti. Cumhurbaşkanı, ülkenin yerel makamlarını ve mali kurumlarını üretimi genişletme, iç pazarı ve ürün ihracat coğrafyasını kapsayan planların uygulanmasında bu işletmeye maksimum yardım sağlamaya çağırdı.

Devlet Başkanı, bu planların uygulanmasıyla işletmenin yabancı uyuşturucu pazarlarında değerli rekabet etme ve yerli ilaç markasını tanıtma fırsatı bulacağını vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, çalışmalarına olan bağlılıkları için yönetim ve tesis personeline teşekkür ederek, bu çalışma yaklaşımının büyük sonuçlar getireceğini kaydetti. Kırgızistan lideri, devlet politikasının, ithal ikameci ürünlerin, dış pazarların ve istihdam yaratmaya odaklanan benzer girişimleri desteklemeyi amaçladığını vurguladı.

KABAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir