“Azerbaycan Vatanseverlik Savaşı” Kardeş Kazakistan’da anıldı

Azerbaycan’ın Kazakistan Büyükelçiliği tarafından başkent Nur-Sultan şehrinde Dünya Azerbaycanlılarının Dayanışma Gününe ve Zafer Bayramına adanmış bir etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe Azerbaycan’ın Kazakistan Büyükelçisi Raşad Mammadov, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kazakistan Büyükelçisi, askeri ataşeler, önde gelen siyaset bilimciler, tanınmış isimler, gazeteciler, sosyal medya aktivistleri ve Azerbaycan toplumunun temsilcileri katıldı.

Azerbaycan’ın Kazakistan Büyükelçisi Raşad Mammadov, belgeseli yerel yönetmenler ve blog yazarlarının Kazakça ve Rusça olarak çektiğini söyledi. Film, şehirlerimizin ve köylerimizin 30 yıl boyunca yıkılışını, mültecilerimizin ve yerinden edilmiş kişilerin durumunu, kurtarılmış bölgeleri, çatışmanın tarihini anlatıyor.

Büyükelçi, Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda Kazak halkının ülkemize verdiği desteği kaydetti.

Kazak siyaset bilimci Talgat Kaliyev, Kazak-Azerbaycan ilişkilerinin dostluk ve kardeşliğe dayandığına dikkat çekti. Kazakistan, Dağlık Karabağ’ı her zaman Azerbaycan’ın ayrılmaz bir parçası olarak tanımıştır.

Türkiye’nin Kazakistan Büyükelçisi Ufuk Ekici, Azerbaycan topraklarını işgalden kurtarmaktan mutluluk duyduğumuzu söyledi.

Etkinlik kapsamında, Büyük Vatanseverlik Savaşı’na adanan “Karabağ – geri dönüş mutluluğu” belgeselinin sunumu yapıldı.

Kazak gazeteci Almas Altay’ın yazdığı film, 10 kişilik Kazak siyaset bilimcilerinden, gazetecilerden ve blogculardan oluşan Azerbaycan, Bakü, Barda, Gence ve Şamahı’yı ziyaret eden görüntülere ve tarihi videolara dayanıyor.

Nur-Sultan’da düzenlenen etkinlik kapsamında 44 gün süren savaş sırasında Azerbaycan’ın gerçek sesinin Kazakistan’da ve tüm dünyada yayılmasına destek veren yerel halk figürleri, blog yazarları, yerli ve yabancı gazeteciler ödüllendirildi.

Büyükelçi R. Mammadov, Karabağ sorunu ile ilgili doğru ve eksiksiz bilgilendirmeye katkıları, iki halk arasındaki dostluk, kardeşlik ilişkilerinin ve dayanışmanın güçlendirilmesinin yanı sıra Azerbaycan’ın adalet mücadelesine katkılarından dolayı gazetecilere “Şeref Belgesi” ve “Teşekkür Mektubu” sundu.

Unutulmamalıdır ki “Karabağ – Geri Dönen Mutluluk”, Kazakistan’daki Karabağ ihtilafının tarihindeki çatışmanın nedenleri, seyri ve sonuçları hakkında Kazak ve Rusça olarak Kazak yönetmenlerin çektiği ilk kapsamlı belgesel filmdir.

Kazakistanlı gazeteci Almas Altay’ın 21 Aralık’ta “Karabağ – Mutluluk Dönüşü” adlı filmi Almatı’da da yayınlanmıştır. Film, ülkenin diğer şehirlerinde gösterilecek.