Ankara, Cengiz Aytmatov’un anısına adanmış bir etkinliğe ev sahipliği yaptı

Ankara, 12 Aralık’taki doğum günü vesilesiyle seçkin yazar, düşünür ve diplomat Cengiz Aytmatov’un anısına yazar anıtının bulunduğu aynı isimli parkta bir etkinliğe ev sahipliği yaptı.

Kırgız halkının büyük oğlunun anısını onurlandırmak için Ankara’da akredite olunmuş Olağanüstü Büyükelçiler ve Türkiye Başkanı Başdanışmanı Y. Topçu, Ankara belediye başkanları, uluslararası ve kamu kuruluşlar, iş yapıları, öğrenciler, medya ile Türkiye’de yaşıyan Kırgız diasporasının temsilcileri geldi.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu ve Kırgız Cumhuriyeti Türkiye Olağanüstü ve Tam Yetkili Büyükelçisi Kubanıçbek Omuraliev etkinlikte konuşma yaptılar.

Büyükelçi K. Omuraliev yaptığı konuşmada, Türk halkının yazara duyduğu derin saygının bir başka canlı kanıtı olan, çağımızın en çok okunan yazarlarından biri Cengiz Aytmatov’un hayatı boyunca 20. yüzyıl edebiyatının bir klasiği haline geldiğini vurguladı. Ayrıca Aitmatov’un ana amacından birine de dikkat çekti – Anavatan sevgisi ve halkına bağlılık.

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topcu konuşmasında yazarın eserlerinde ortaya çıkan sorunlara, özellikle “mankurtizm” kavramının anlamına odaklandı ve Aytmatov’un fikirlerinin gelecek nesiller için büyük bir miras olduğunu kaydetti. Aytmatov’un sadece Kırgız halkının edebiyatında değil, tüm Türk dünyasında en önemli figür olduğunu vurguladı.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, büyük yazarın meziyetlerini sıralayarak, en çarpıcı sözlerinden birini aktardı: “Bir insan için en zor şey, her gün insan kalabilmektir”.

Etkinlik kapsamında yazarın anıtına çiçek serme töreni düzenlendi.

Kaynak: Golden Bridge News