ABD’de Silahlı Gösteriler durdurulamıyor!

ABD Başkanı Donald Trump’ın Washington’daki mitingi sonrası Amerika Birleşik Devletleri’nde sokaklar karıştı.

Donald Trump, 3 Kasım 2020’de yapılan başkanlık seçimlerinde karşısında yer alan aday Joe Biden’a yenilmesinin ardından, bugün Washington’da yapılacak Kongre oturumunu takip etmek üzere toplanan yandaşlarına ‘seçim sonuçlarını kabul etmeyeceğini’ söyledi. Trump, ABD basınını da hedef alarak, “Bugün burada 100 binlerce kişi bizim için toplandı. Ama yalancı basın bunu görmek istemiyor” diye konuştu.

TRUMP DESTEKÇİLERİ KONGRE BİNASINI BASTI

Bu açıklamaların ardından Trump’ın destekçileri barikatları aşarak Kongre’ye girmeye çalıştı. 4 kat çiti aşarak Kongre binasına giren Trump destekçileri polisle de çatışmaya girdi. Polisin Kongre’nin de içinde bulunduğu kompleksteki bazı binaları boşalttığı belirtildi.

GEORGIA’DA DA SİLAHLI YÜRÜYÜŞ

BBC’de yer alan habere göre Georgia eyaletinin Atlanta kentinde de bir grup Trump taraftarı uzun namlulu silahlarla eyalet binasına doğru yürüyüşe geçti.Washington’daki gösteride, bazı kişiler silah bulundurmaktan dolayı gözaltına alınmıştı ancak Georgia’daki yasalara göre kişilerin açıkça silah taşıma hakkı bulunuyor.Georgia’da bugün iki senatör koltuğu için seçim düzenlenmişti, Demokratların önde götürdükleri seçimi kazanmaları durumunda ABD Senatosu’nun da kontrolünü ele geçirecek.

TRUMP SEÇİM SONUÇLARINI KABUL ETMEMİŞTİ

Trump bugünkü mitinginde, 3 Kasım 2020’deki başkanlık seçimlerini Demokrat Partili Joe Biden’ın kazandığını reddederek, asıl kazananın kendisi olduğunu iddia etmişti.